Säännöt 2022:

  • Liigaa pelataan 10 kierrosta alkaen viikosta 36 vuonna 2022. Mahdollisia koronarajoituksia seurataan.
  • Normaalit turnaussäännöt käytössä ja proxyt ovat ok.
  • Pisteytys: 8 liigapistettä GW:stä, 4 VP:stä ja 2 liigapistettä puolikkaasta VP:stä.
  • Liigamatsin aikaraja 2h.
  • Liigapelejä voi olla useampi / pelipäivä, jos väh. 1 pelaaja ei ole sen viikon viikkopelissä vielä pelannut liigapeliä.
  • Liigamatsiin osallistutaan ilmoittautumisjärjestyksessä.
  • Mikäli vain suinkin mahdollista, liigapelit viiden pelaajan peleinä (käyttäkää järkeä).
  • Voittajille kunniaa pelaajakunnan keskuudessa.
  • Kirjurina toimii Jyrkkä, joten tekstaa tuloksia minulle.
  • UPDATE: sääntömuutoksia 2022 liigaan:
    1. Palkintoja luvassa! Tarkentuu myöhemmin (syys-lokakuussa)
    2. Keskutelua liigasta myös Discordissa
    3. Liigafinaali pelataan normaalin turnausfinaalin tavoin. Finalistit sopivat ajankohdasta. Liigan kuudes on varalla jonkun estyessä.
    4. Voit tuplata kierroksia kaksi kertaa liigan aikana. Tuplakierros tarkoittaa, että pelaat yhden tulevista tai menneistä liigakierroksista ko. viikolla. Tuplaus on ilmoitettava ennen pelin alkua.
    5. Pelaajien on itse pidettävä huoli ettei kierrosmäärä (10 liigamatsia) ylity.
    6. Vuoden 2022 liigassa on käytössä Hall of Fame lisäpistejärjestelmä, sillä liigapisteitä on mahdollista saa myös hienoista suorituksista pöydässä. Perustelut: Liigapisteet pysyvät muuten samoina, mutta sen lisäksi tulee seuraavat kategoriat, joista voi saada 2 liigapisteitä kustakin (saavuttaakseen korkeimman tuloksen actionin/voten täytyy onnistua, damagessa myös prevattu damage lasketaan).
  • Isoin onnistunut bleed
  • Eniten votea yhdellä vampyyrillä yhden referendumin aikana (puolesta, onnistuneesti)
  • Eniten combat vauriota yhdellä kierroksella (ml. addut, envirot yms.)

Lista elää koko liigan ajan (vrt. pistepörssi fudiksessa). Pöytäkirjaan merkitään vain sama tai parempi tulos, pienempi cap on tiebreaker.

  • Bleed: Tero: Stanislava, 8
  • Vote: Tero: Alice Chen, 13
  • Damage: JuhaN: Olivia, 6

Liigapalkinnot:

Posti- ja painokuluja vastaan jokainen liigaa pelaavaa voi hankkia itselleen Matasuntha-kortin erikoisartilla. Top25 pelaajaa on oikeutettu myös BCP:n toimittamien korttipalkintojen saamiseen.

Standings 3/10

  1. Niko: 52 §
  2. MarkoS: 34 §
  3. Tommi: 30 §
  4. Orava: 28 §§
  5. TeemuS: 26 §
  6. Karri: 24
  7. Tero: 24 §
  8. Jyrkkä: 22 §
  9. Late: 10 §
  10. Jaakko: 10 §
  11. MarkoO: 10
  12. Akseli: 8 §
  13. Lasse: 6 §§
  14. Otso: 6 §
  15. Aki: 4 §
  16. JuhaL: 4
  17. Antti: 2
  18. Juho: 2
  19. Heikki: 0
  20. JuhaN: 0
  21. Noora: 0 §
  22. TeemuP: 0 §
  23. Samuel: 0 §

3.10.22 kierros 5

Pöytä 1

  1. Jyrkkä: Riposte.deck 0vp
  2. Niko: Ministry bleed+vote 4vp+gw
  3. MarkoS: Mambo Muussaus 0vp
  4. MarkoO: Weenie bleed 1vp
  5. Lasse: Ministry hatch viper 0vp

Pöytä 2

  1. Lasse: Tremere+Gargoyles 0vp (tuplaus)
  2. MarkoS: Muaziz Anarch Wurst 0vp (ei liigapeli)
  3. MarkoO: Capuchin Thanathosis wall 2vp (ei liigapeli)
  4. Jyrkkä: Anarch Brujah 2vp (ei liigapeli)

Pöytä 3

  1. Niko: Banu Bleed 0vp (tuplaus)
  2. Tero: Stanislava 2vp
  3. Karri: Lutz vote 0vp
  4. Late: Huitzi Great Beast 0vp
  5. TeemuS: Undele + friends 3vp+gw

28.9.22 kierros 4

Pöytä 1

  1. MarkoS: Nakki bleed 1vp
  2. MarkoO: Istarri bleed 0vp
  3. JuhaN: Potence rush 0vp
  4. Niko: Ministy bleed 4vp+gw
  5. Heikki: Banu Haqim rush 0vp

Pöytä 2

  1. Karri: Tailor + Corrupt construction 0,5vp
  2. Tero: Arishat+Princes vote 0,5vp
  3. Otso: Lasombra vote 0,5vp
  4. Jaakko: Stanislava 0,5vp
  5. Jyrkkä: Unmada toolbox 0,5vp

Pöytä 3:

  1. Jyrkkä: G6 Brujah 0vp (tuplaus)
  2. Tero: Dmitra 3vp+gw (ei liigapeli)
  3. Karri: Banu Haqim 0vp (ei liigapeli)
  4. Jaakko: !Salumbri combat wall 1vp (ei liigapeli)
  5. Otso: Nakki+Cybeli bleed 1vp (tuplaus)

Pöytä 4:

  1. TeemuP: Grimgroth + maget 0vp
  2. Aki: Anarch Gangrel tb 0,5vp
  3. Tommi: Banu Haqim Bruise Bleed 0,5vp
  4. TeemuS: Nosferatu Horseshoe 0,5vp
  5. Orava: Anarch Brujah Bruise Bleed 1,5vp

Pöytä 5:

  1. TeemuS: Anarch Gangrel Shattering wall 0,5vp (tuplaus)
  2. TeemuP: Tremere Gargoyle 0vp (tuplaus)
  3. Tommi: Jost + Rebekah AUS+PRE 1,5vp (tuplaus)
  4. Aki: Shamedi Sheananigans 0,5vp (tuplaus)
  5. Orava: Toreador FOR vote 0,5vp (ei liigapeli)

20.9.22 kierros 3

Pöytä 1

  1. Juho: FOR Tremere 0vp
  2. Karri: PRO/FOM Bleed 0,5vp
  3. Tero: Dmitra Archon 0,5vp
  4. Late: Khurshid Leg 0,5vp
  5. Lasse: Erlik Illusions 1,5vp

Pöytä 2

  1. Karri: !Toreador Bleed vote 0,5vp (ei liigapeli)
  2. Late: HoS Shattering Crescendo 1,5vp (tuplaus)
  3. Noora: Baba Yaga 0vp
  4. MarkoS: HoS Legionnaires 1,5vp
  5. Lasse: Tainted Spring ANI 0vp (tuplaus)

Pöytä 3

  1. Orava: Giovanni Bruise Bleed ovp
  2. Tero: Stanislava 1,5vp (tuplaus)
  3. Juho: Weenie PRE vote 0vp
  4. MarkoO: Godstam Grinder 0,5vp
  5. Akseli: Banu Bleed 1,5vp

Pöytä 4

  1. Orava: Ministry Bleed 1vp (tuplaus)
  2. Noora: Gangrel Thing 0vp (tuplaus)
  3. MarkoO: Brujah Barons 4vp+gw (ei liigapeli)
  4. Tero: Nakkitäti 0vp (ei liigapeli)
  5. Akseli: Arishat + princes vote 0vp (tuplaus)

13.9.22 kierros 2

Pöytä 1

  1. Akseli: Masassi AUS CEL wall 0,5 vp
  2. Tommi: Tupdog Nephandi 1,5vp
  3. TeemuS: Nosferatu Anarch Horse Shoe 0vp
  4. Late: Khursid Leggarit 0,5vp

Pöytä 2

  1. MarkoO: Sebastien bleed with satyrs 0vp
  2. Jyrkkä: !malks/malks dirty bleed 3vp+gw
  3. Niko: Daughters vote 0vp
  4. JuhaL: Mary Anne vote 1vp

Pöytä 3

  1. Karri: Ravnos toolbox 2vp+gw
  2. MarkoS: Lasombra Purge 1vp
  3. Jaakko: Ministry bleed 1vp
  4. Tero: Arishat/Dmitra vote 0vp

Pöytä 4

  1. MarkoS: Banu toolbox (tuplaus) 3vp+gw
  2. Tero: Nakkitäki 0vp (ei liigapeli)
  3. MarkoO: Vlad Chameleon wall (ei liigapeli) 1vp
  4. JuhaL: Malkavian DEM bleed (tuplaus) 0vp

Pöytä 5

  1. Niko: Daughter vote 0vp (ei liigapeli)
  2. Jyrkkä: Unmada toolbox 3vp+gw (ei liigapeli)
  3. Karri: Ogwon/Scout crescendo 0vp (ei liigapeli)
  4. Jaakko: Malk bleed (tuplaus) 1vp (tuplaus)

8.9.22 kierros 1

Pöytä 1

  1. Tero: The unnamed 1,5vp
  2. MarkoO: Ian Forestal Obeah bleed 1vp
  3. Karri: Tremere Shift 1vp
  4. Late: Khurshid Legionnaires 0vp
  5. TeemuS: Gangrel barons 0,5vp

Pöytä 2

  1. Tommi: Banu haqim bruise bleed 3vp+gw
  2. Niko: Banu haqim w/ cam.seg. 1vp
  3. Heikki: .44 magnum+cel 0vp
  4. Samuel: Malkki Auspex vote 0vp

Pöytä 3

  1. Karri: Corrupt Constructions 2vp (ei liigapeli)
  2. Tero: Weenie presence vote 0vp (ei liigapeli)
  3. Late: Ministry bleed/vote 1 vp (ei liigapeli)
  4. Samuel: Malk/!Malk vote 0vp (tuplaus)
  5. Niko: Jost/Rebekka bleed 2vp (ei liigapeli)

Pöytä 4

  1. Juho: dom obf weenie 0,5vp
  2. Antti: Brunhilde + Valkyrians 0,5vp
  3. Juha N: deck puuttuu 0vp
  4. Orava: deck puuttuu 1,5vp

Pöytä 5

  1. Antti: AAA Camarilla segregation (ei liigamatsi) 0,5vp
  2. Juho: setite big cap(ei liigamatsi) 1,5vp
  3. Orava: !salubri disease (tuplaus) 2vp+gw
  4. Juha N: Nergal wall (ei liigamatsi) 0vp
  5. Jyrkkä: Unnamed beast 0vp

Menneet

liiga_2022.txt · Last modified: 2022/10/06 15:32 by jyrkkae
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0